Starostlivosť o plastové okná: Vlhkosť je nepriateľ, nepodceňujte ju

Share

Máte nové plastové okná a v chladnejších mesiacoch sa na nich začala objavovať vlhkosť a stekajúce kvapky vody? Hoci nejde o chybu plastových okien, určite vlhkosť nepodceňujte. Môže viesť k vzniku plesní a zapríčiniť poškodenie plastového okna.

Prečo vlhkosť vzniká?

Rosenie plastových okien nie je spôsobené zlou kvalitou okien, práve naopak. Vlhkosť vzniká ako dôsledok ich vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností. Rosenie nastáva najmä v chladnejšom počasí, kedy je vonku zima a chlad a vnútri bytu je teplo a tiež vlhkejší vzduch. Keďže plastové okná veľmi dobre tesnia, zvonka sú studené a zvnútra teplé. Vtedy dochádza ku tzv. kondenzácii vlhkosti, ktorá sa prejavuje rosením skiel na plastových oknách.

Čo môže vlhkosť plastovému oknu spôsobiť?

Vlhkosť treba eliminovať, v opačnom prípade môže dôjsť k vzniku plesní. Zvýšená vlhkosť v interiéroch sa podpíše nielen na ľudskom zdraví, ale tiež na povrchovej úprave okien a kovaní, ktoré môže vplyvom vlhkosti skorodovať. Stekajúce kvapky môžu poškodiť aj náter, ktorý nie je schopný absorbovať vlhkosť a dochádza k jeho oddeleniu od pokladu. Po vyschnutí sa totiž odlúpi.

Ako sa vlhkosti zbaviť?

Rosenie okien môžeme pozorovať najmä v miestnostiach s vyšším obsahom vlhkosti v ovzduší, ako sú spálne, kuchyne alebo kúpeľne. Najúčinnejšie sa zbavíte vlhkosti pravidelným a intenzívnym vetraním. Niekoľkokrát denne otvorte plastové okná dokorán a vetrajte minimálne 5 minút. Pravidelné vetranie sa odporúča nielen pre plastové okná, ale aj pre človeka, keďže vzduch sa prekysličí. Ak sa na okne objavia stekajúce kvapky, nezabudnite ich zotrieť suchou handričkou.

Máte záujem o nové plastové okná? Pripravíme vám nezáväznú cenovú kalkuláciu. Ozveme sa vám do 24 hodín.