Skôr či neskôr, každá domácnosť či firma potrebuje výmenu okien. Keď už však robíte výmenu okien, mali by ste ju spraviť poctivo a poriadne. Inak sa vám to môže vypomstiť a budete ju robiť zas. Bude vás to tak stáť ďalší čas, ako aj nemalé finančné prostriedky. My sme si pre vás preto pripravili článok o najčastejších následkoch, zle odvedenej montáži okien, ktorý by vám mal slúžiť, ako výstraha.
Zateká vám pri daždi?
Keď počas búrky nemôžete v kľude oddychovať, ale musíte striehnuť pri okne, kadiaľ voda presakuje pri parapete či horných okrajoch okna, niečo nie je v poriadku. Taktiež nepoteší, ani keď vám popod okno či parapetnú dosku silno fúka. Zdrojov týchto problémov, môže byť hneď niekoľko: nekvalitne zateplená fasáda, nevyhovujúce okná či nezatesnené dilatačné škáry. Najčastejšie však zateká a prefukuje v mieste tesnenia medzi oknom a murivom. Na tesnenie pripojovacej škáry sa veľakrát používa PUR pena, minerálna vlna či sklolaminátový povrazec. Ani jeden z týchto materiálov, však nie je považovaný za vodotesný, preto sa môže pokojne stať, že pri silnom vetre a daždi príde k presakovaniu vody či podfukovaniu. Preto by ste mali využiť poctivú montáž podľa STN 733 134, ktorá presne určuje, aké materiály sa majú použiť.
Nesprávne kotvenie
Veľakrát sa stane, že kvôli prehnutému okennému rámu, neviete poriadne otvoriť okno. Taktiež nepoteší, ani keď sa okno pri každom pohybe prehýba v stene. To všetko, sú klasické dôvody nesprávneho ukotvenia okna do otvoru. Najčastejšie sú tieto problémy spôsobené malým počtom použitých kotviacich bodov a ich následného rozmiestnenia. Šetrenie na materiáloch pri stavbe domu sa nevypláca a pri nízkoenergetických domoch to platí dvojnásobne. Preto vždy dbajte na to, kto vám okná montuje. Každý seriózny výrobca okien a profilov má totiž vypracovaný metodický pokyn o montáži okien, ktorý by sa mal dodržiavať. To platí pri montáži plastových okien, ako aj drevených okien.