Plastové okná Bratislava
Návšteva predajni je možná iba po telefonickom dohovore. info@cedera-okna.sk 0948 48 20 20, 0948 48 30 30

Tepelná strata, úsporné bývanie, nízkoenergetické stavby – pojmy, ktoré všetci dobre poznáme. V posledných rokoch získali na popularite najmä preto, že nám pasívne bývanie dokáže ušetriť nemalé finančné čiastky. Jedno z dôležitých rozhodnutí pri rekonštrukcii alebo stavbe nízkoenergetického domu je výber vhodných okien, ktoré zamedzia únikom tepla. Na aké parametre by ste sa teda mali zamerať?

Pasívne stavba - okná

Materiál okien do nízkoenergetického domu

Na trhu nájdete plastové, drevené, hliníkové aj drevohliníkové okná. Každý typ sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami. Zaujímavú alternatívu tvoria drevohliníkové okná, ktoré kombinujú to najlepšie z drevených aj hliníkových okien.

Tradičný drevený rám dodá interiéru čarovnú atmosféru, zatiaľ čo vonkajší hliníkový plášť okná ochráni pred vplyvmi počasia, vetra či pred UV žiarením. Hliník je vysoko odolný materiál, ktorý je takmer bezúdržbový. A samozrejme, netreba opomenúť ani širokú škálu farieb a štruktúr, ktorú vám hliník ponúka. Aj preto sú drevohliníkové okná kompromisom, ktorý hľadáte. Vysoko praktické – materiálovo zapadajú do pasívnych aj nízkoenergetických domov, no taktiež esteticky príťažlivé – drevo dodá každému interiéru na prirodzenosti a skutočne neexistuje domácnosť, s ktorou by neladilo.

Tepelnoizolačné vlastnosti okien do pasívnych domov

Pri výbere okien do nízkoenergetických stavieb musíte v prvom rade zvážiť ich tepelnoizolačné vlastnosti. 

Šírka zasklenia sa u okien bežne pohybuje od 24 milimetrov vyššie. Drevohliníkové okná sa môžu pýšiť zasklením do šírky až 48 milimetrov.  Okná by mali bez pochýb disponovať trojsklami. Kvalitné trojsklo, ale nie je jediným parametrom. Dôležitý je aj typ tesnenia. Ideálne je viacnásobné tesnenie po celom obvode, ktorý ponúka napríklad vyššia rada drevohliníkových okien THERMOWOOD 78 PASIV. Tepelnoizolačné vlastnosti výrazne vylepšuje tesnenie Schlegel, ktoré predĺži oproti klasickému gumovému tesneniu oknám životnosť.

Profily drevohliníkových okien

No a samozrejme, pri zvažovaní tepelnoizolačných vlastností nezabúdajme ani na stavebnú hĺbku profilu, ktorá nám udáva hrúbku okenného rámu. Stavebná hĺbka priamo ovplyvňuje izoláciu. Čím je teda hĺbka rozmerovo vyššia, tým lepšie tepelné vlastnosti okno má. Aj v tomto prípade sú drevohliníkové okná so svojím 78 milimetrovým profilom víťazom.

Zaujímavým faktom je aj skutočnosť, že stredovú lamelu okna nahrádza zatepľovací materiál, ktorý je nielen pevnejší, ale taktiež zabraňuje efektívnejšie tepelným stratám.

Ako všetci vieme, výber vhodných okien je ošemetná záležitosť a môže byť pri všetkých výrobcoch, typoch okien a parametroch pre mnohých viac ako komplikovaný. Preto sa v prípade ťažkostí neváhajte poradiť s odborníkmi.

Potrebujete poradiť s výberom okien do pasívneho a nízkoenergetického domu?
Vyplňte formulár nižšie a ozveme sa vám do 24 hodín.

    Súhlasím so zpracovaním osobných údajov*

    *položka je povinná

    Phone: 0948 48 30 30
    Vajnorska 108
    Slovakia, 831 04 Bratislava